Son Tarifler

Menu

DÜDÜKLÜDE KEMİKLİ DANA TANDIR

 
 
    Çok az malzeme ile evde nefis bir dana tandır yapmaya ne dersiniz,üstelik hiç susuz tamamen kendi lezzetinde.Hiç susuz nasıl pişer hemde dana eti ,üstelik düdüklü tencerede yanmazmı dediğinizi duyar gibiyim.Evet dana eti düdüklüde ve hiç susuz tamamen kendi lezzetinde,hatta tencereden alırken kemiklerinden kendisi ayrılacak vaziyette pişiyor.
   
    Et  yemeği  pişirmek  nedense  zor gibi  geliyor  ancak,pratik  tariflerle hazırlayınca,  en basit  ziyafete  dönüşüyor.Buharda,kendi  kendine pişen  etin lezzeti  çok başka.

 Hazırlaması çok çok kolay ama püf noktalarına dikkat etmek şartı ile. Lazım olan sadece 3 saatlik bir dilim ve püf noktaları buyrun tarife..


Etlerim lime lime yumuşacık ve nar gibi oldular :)
Daha önce yaptığım nefis dana incik tandır  ve susuz kuzu tandır  tarifleri için linklere tıklayın..

DÜDÜKLÜDE KEMİKLİ DANA TANDIR
Malzemeler:

 • 1.5 kg. kemikli dana eti
 • 2-2.5 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 diş ezilmiş sarımsak
 • Karabiber,kimyon,kekik,pulbiber
 • tuz
 • İsteğe göre birkaç defne yaprağı(koku vermesi için)


Hazırlanışı:

 1. Kemikli etleri yıkayın süzün.
 2. Ezilmiş sarımsak,baharat,zeytinyağı,tuzu bir kasede çırpın.
 3. Etleri tencereye alın.İsteğe göre defne yaprağı ekleyin.
 4. Zeytinyağlı karışımı dökün heryerine yedirin ovun.Etim çok yağlı olduğu zaman zeytinyağı eklemeden direk baharatlayarak tencereye alıyorum.
 5. Kapak açık vaziyette ocağın altını yakın tencere ve etler biraz ısınsın.
 6. Sonra kapağını kapatın,en küçük ocakta orta ateşte düdüğü tıslayana dek pişirin,tıslamaya başlayınca ocağın altını iyice kısın.2 saat 15 dakika boyunca hiç açmadan pişirin.
 7. Bu süre sonunda kapağı açtığımızda etler pişmiş ,kemiklerinden ayrılmaya yakın olacak ve tencerenin dibinde etlerin salmış olduğu kendi suyu olacak(resim 3)
 8. Şimdi daha lezzetli hale gelmesi için suyunu çekmesi, kendi yağının çıkması ve kızarması lazım.Bunun için tencereyi orta göz bir ocağa alın,ocağın altını orta ateşte açın,düdüklünün kapağını değilde normal bir tencere kapağını,ağzı yarım açık olacak şekilde kapatın.Düdüklünün kendi kapağınıda kullanabilirsiniz fakat tencerenin ağzı yarım açık olacak,10 dakika bu vaziyette pişirerek kalan suyunu çektirin.
 9. Bu sürede etler suyunu çekecek ve kendi yağı çıkacak. Suyunu çekince dibi tutmaması için ocağı biraz kısın ve etler alt üst kızarana dek bekletin.tam olarak 2 saat 45 dakikada etimiz yemeye hazırdır afiyet olsun.. 


Sponsorlu Bağlantılar

Paylas:

No Comment to " DÜDÜKLÜDE KEMİKLİ DANA TANDIR "

Not; yorum yazmak icin hesabınız olmasa da olur , seçeneklerden URL' yi seçip isiminizi yazmanız veya Anonim'i seçip bu kez yorumunuzun altına isminizi yazmanız yeterlidir.

 • To add an Emoticons Show Icons
 • To add code Use [pre]code here[/pre]
 • To add an Image Use [img]IMAGE-URL-HERE[/img]
 • To add Youtube video just paste a video link like http://www.youtube.com/watch?v=0x_gnfpL3RM