Son Tarifler

Menu

EKMEK HAMURUYLA SUCUKLU PEYNİRLİ PİDE


EKMEK HAMURUYLA SUCUKLU PEYNİRLİ PİDE

       Bugün çok doğaçlama gelişen bir pide tarifimiz var :) Çarşıda öylece gezinirken,herzaman uğradığımız fırınımızdan her daim eksik etmediğim tam buğday ekmeğimi almaya gittiğimizde,sıcacık çıkan ekmek kokuları bizi vaktinden erken acıktırdı ve buram buram hamurlu bişeyler canımız istedi,o an aklıma geldi,eşime dedimki ekmek hamuru alıp evde pide yapsakya(daha doğrusu yapsamya :)
    Ne vakittir peynirli yumurtalı pide canımız istiyordu,bizim memleketimiz denizlide peynirli yumurtalı harcı ,pideciler hep kullanırlar,ne varki ısparta böyle bir pide çeşidinden mahrum,peynirli yumurtalı pideyi bilmiyorlar ve yapmıyorlar öyle bir alışkanlıkları yok,sorunca şaşırıyorlar,e hadi peynirli pide olsun dediğinizde böyle sulu sulu peynirli bir pide önünüze geliyor :) Nerede o Denizlimizdeki çökelekli kuru peynirli yumurtalı pideler,hatta tahinli şekerli pidelerimiz,burada tahinli şekerli pideyi de bilmiyorlar :( Geçen sene yine böyle canımızın istediği bir zaman ben kendim peynirli harcını hazırlayıp pideciye göndermiştim,genelde etli harç hazırlanıp gönderilirya ,biz peynirleri hazırladık pişerkende yumurta kırsınlar diye yumurtalarıda ayırdık ustaya iyice tembih ettik :)   Peynirli Yumurtalı Pide Harcı  hazırlayarak pidecide yaptırmıştım üzerine tıklayarak göz atabilirsiniz.

    Neyse karar verip en son eve giderken hamuru alalım dedik,ekmek hamuru derken hani ramazan pideleri olurya tırnaklı yuvarlak işte o pide ekmek hamurundan iki adet aldım,nevarki bir adette alsam olacakmış :) Koşa koşa eve geldiğim gibi hazırlayıp fırına attım,çook pratik bir okadarda lezzetli bir menümüz oldu o akşam,yarısınıda sucuklu yaptım :) Belki pratik birşeyler olsun bu akşam dediğiniz bir gün fırından bir koşu hamur alır gelirsiniz.Bakalım pidemizi nasıl yapmışız..

Not:

 • Resimde dilim halinde gördüğünüz kalınlıktaki hamur istiyorsanız benim gibi 33 cm civarı bir tepside pişirin,ama daha ince pide gibi olsun isterseniz 35-40 cm gibi bir tepsiye yaymalısınız,benim yaptığım haliyle pizza gibi oldu,daha ince olursa pide gibi olur.
 •       Tepsiyi sıvıyağla yağlamama rağmen az yağlamış olmalıyımki biraz yapıştı,dilerseniz önce yağlı kağıt serin,yağlı kağıdıda sıvıyağ ile yağlayın.
 • İstediğiniz iç harcı kullanabilirsiniz.
 •       Yumurtaları hafif sulu kıvam seviyorsanız peynirli ve sucuklu harcı yayın,fırına verin,hamur kabardıktan sonra çıkarın ve yumurtaları kırıp tekrar fırınlayın.


Malzemeler:

2 adet ekmek pide hamuru (Ramazan pidesi gibi olan pidelerin hamurundan aldım)

Peynirli harcı için: 
Tulum peyniri
Beyaz peynir
Tereyağı
2 yumurta

Sucuklu harcı için:
Doğranmış sucuk halkaları
Rendelenmiş kaşar
1 yumurta


Hazırlanışı:

 1. Pide hamurumuzu fırından alıp eve getirdiğimizde pek fazla bekletmeden kullanın,yarım saat civarı bekletmek zorunda kaldım oda ısısında poşetin içindeydi,daha fazla bekletmek zorunda kalacaksanız buzdolabında bekletin.
 2. Tepsiyi sıvıyağ ile yağlayın,elinizide yağlayın,hamur biraz yapışkan bir hamur,elinizi yağladıktan sonra hamuru tepsiye koyun ve elinizle pizza hamuru gibi tepsiye göre açın.
 3. Dilediğiniz malzemeleri dizin.
 4. Yarısına peynirli harç için,peynirleri ezdim ve karıştırdım pidenin yarısına yaydım,üzerine tereyağı parçaları serptim,Yumurtaları kırdım ve elimle hafif dağıttım.
 5. Diğer yarısı için halka doğradığım sucukları yerleştirdim ve kaşar serptim.
 6. 220 derecede önceden ısınmış fırında pidenin kenarları hafif kızarana dek pişirin.

Sponsorlu Bağlantılar

Paylas:

2 yorum to ''EKMEK HAMURUYLA SUCUKLU PEYNİRLİ PİDE"

ADD COMMENT

Not; yorum yazmak icin hesabınız olmasa da olur , seçeneklerden URL' yi seçip isiminizi yazmanız veya Anonim'i seçip bu kez yorumunuzun altına isminizi yazmanız yeterlidir.

 • To add an Emoticons Show Icons
 • To add code Use [pre]code here[/pre]
 • To add an Image Use [img]IMAGE-URL-HERE[/img]
 • To add Youtube video just paste a video link like http://www.youtube.com/watch?v=0x_gnfpL3RM